در ماده یک قانون ثبت علامت ها واختراعات مصوب اول تیر ماه  1318 از برند این چنین تعریف صورت گرفته است برند عبارت است از هر نوع علامتی از قبیل نقش،تصویر،رقم،حرف،عبارت،مهر و...که به منظور امتیاز و تشخیص لوازم صنعتی و تجاری مشخص و انتخاب می گردد.برند  معرفی کننده و مشخص کننده محصولات و یا خدماتی می باشد که تحت آن علامت عرضه می گردد.در صورتی که برند مطابق ماده 2 قانون ثبت علامت ها و اختراعات ثبت شده باشد انحصاری می باشد یعنی به شخصی که آن را به ثبت رسانیده است تعلق دارد و بازرگانان و اشخاص دیگر مجوز استعمال از آن را نخواهند داشت.
ثبت برند نیازمند ارائه اظهارنامه به مرجع ثبت می باشد.به سبب ماده 106 اظهارنامه ثبت برند می بایست در دو رونوشت و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم گردیده باشد و بعد از قید تاریخ،به وسیله درخواست کننده یا نماینده قانونی او امضا گردد.
تبصره- چنانچه اسناد پیوست اظهارنامه و دیگر اسناد مربوط به زبان دیگری به غیر از فارسی باشد ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه کامل آن الزامی می باشد.در صورت لزوم مرجع ثبت قادر می باشد در روند بررسی و ارزیابی اظهارنامه ترجمه رسمی مدارک ذکر شده را دریافت نماید.در خواست کننده می بایست اظهارنامه ثبت عبرند  را یا پست سفارشی و در قالب ماده 167 این نظام نامه به مرجع ثبت ارائه نماید.
ماده ی 167 این چنین مقرر داشته است که :

مرجع ثبت وظیفه دارد با مهیا نمودن امکانات فنی نسبت به الکترونیکی نمودن مرحله ها اعم از ثبت داخلی یا بین المللی اختراعات طرح های صنعتی و علامت ها مانند ارائه،بررسی،اصلاح و ثبت اظهارنامه،انتشار آگهی و ثبت این مالکیت ها و تمدید اعتبار آن یا اجرا نمود هر نوع تغییرات و انتقالات و هم چنین پرداخت های تعیین شده،مبادرات مقتضی را عملی نماید.

نکات اظهارنامه ثبت برند

در یک اظهارنامه ی ثبت برند می بایست نکات ذیل درج گردد

 1. اسم،شماره ملی،نشانی،کد پستی و تابعیت متقاضی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است،ذکر نام،نوع فعالیت،اقامتگاه،محل و شماره ثبت،تابعیت،مرکز اصلی و در صورت لزوم هر شناسه دیگر آن از الزامات و ضروریات است.
 2.  در صورت وجود اسم،شماره ملی،نشانی و کدپستی نماینده قانونی متقاضی درج گردد.
 3.  چنانچه درخواست کننده در ایران اقامت نداشته باشد  اسم،نشانی و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند بایستی درج گردد.
 4.   نمونه ای از برند در کادر مربوط چسانده شود.
 5.  در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت مشتمل بر حروف خاص باشد شرح و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف مشخص الزامی می باشد.
 6.   کالاها و خدماتی که علامت به منظور تشخیص آن ها به کار می رود،با مشخص نمودن طبقه یا طبقه های درخواست شده مطابق طبقه بندی بین المللی درج گردد.
 7.  درصورت درخواست حق تقدم ذکر گردد..
 8. رشته فعالیت مالک علامت ذکر گردد.
 9.  در صورتی که ثبت علامت جمعی مورد درخواست باشد بایستی علامت جمعی ذکر گردد .
 10. چنانچه  علامت مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی باشد،درج آوانویسی و ترجمه آن الزامی می باشد.
 11.  در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد رنگ می بایست ذکر گردد.
 12.  در صورتی که علامت سه بعدی می باشد بایستی سه بعدی بودن علامت ذکر گردد.
 13.  پیوست ها مشخص و تعیین گردد.

به ثبت رسانیدن برند دربردارنده مزایایی می باشد که به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله مزایای ثبت برند در کرج مراجعه نمایید.

مراحل ثبت اظهارنامه برند

مرجع ثبت مطابق ماده 117 بعد از دریافت اظهارنامه و پیوست های مربوط و احراز شرایط مشخص شده ،آن را در دفتر ثبت وارد می نماید و بر روی هر کدام یک از رونوشت های اظهارنامه،تاریخ اظهارنامه و شماره ثبت آن را ذکر می نماید و رونوشت دوم آن را که همان مشخصات رونوشت اصلی می باشد را بعد از امضا نمودن و ذکر مهر و درج تاریخ(روز،ماه،سال) به عنوان رسید به درخواست کننده تسلیم خواهد نمود.
تبصره- در رابطه با اظهارنامه هایی که با پست سفارشی ارسال می گردند در صورت ثبت اظهارنامه ها رونوشت دوم آن ها به همراه پیوست ها به وسیله و به هزینه مرجع ثبت با پست سفارشی به عنوان رسید به درخواست کننده تسلیم خواهد گردید.در صورت عدم ثبت هم مراحل به همین روال به ابلاغ درخواست کنندگان خواهد رسید.جواب اظهارنامه هایی که در قالب ماده 167 وصول گردیده است به شیوه الکرونیکی خواهد بود.
در صورت نیاز به هر گونه مشاوره برای ثبت و یا نقل و انتقال برند��با همکاران ما در مجتمع ثبت پایش تماس حاصل فرمایید.
با ارائه خدماتی نوین در خدمت شما خواهیم بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.