اگر تصمیم دارید برای ثبت شرکت خود اقدام کنید، نیازمند انتخاب نامی مناسب برای آن هستید. برای انتخاب اسم شرکت باید به فاکتورهای مختلفی توجه نمود. توجه به شرایط و ضوابط انتخاب یکی از فاکتور های اصلی در انتخاب اسم شرکت می باشد. در ادامه اطلاعاتی را به عنوان راهنمای اسم شرکت در اختیار شما خواهیم گذاشت تا بتوانید نامی مناسب برای شرکت خود انتخاب نمایید.

اهمیت انتخاب اسم شرکت

از زمانی که نام یک کسب و کار جدید به میان می آید، اولین موضوعی که به ذهن هر فردی می رسد انتخاب اسم مناسب با آن کار می باشد؛ که البته از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است. شما باید در انتخاب اسم شرکتتان دقت لازم را به کار ببرید چرا که نام مناسب می تواند بیانگر ویژگی ها، خدمات و محصولات ارائه شونده از سوی شرکت بوده و در یک یا چند کلمه تمامی این اطلاعات را به مخاطب خود برساند. اسامی پیشنهادی می توانند خبری، انتزاعی یا حتی ابداعی باشند. انتخاب اسم شرکت برخلاف تصور خیلی از افراد، اصلاً کار آسانی نیست و نیازمند یک پروسه نسبتاً پیچیده از قوانین می باشد که باید به آن ها توجه نمود. در ادامه درباره این قوانین توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

زمان تعیین اسم شرکت

زمانی که شما اقدام به انجام کارهای لازم برای تأسیس یک شرکت می کنید، یکی از اولین کارهایی که باید درصدد آن بود، انتخاب اسم شرکت می باشد. انتخاب یک نام تجاری مناسب یکی از مراحل اصلی و مقررات ضروری برای ثبت شرکت شما می باشد. برخی افراد به دلیل بی توجهی به این مرحله، نامی نامناسب برای شرکت خود انتخاب می کنند که این کار باعث می شود تا بعد از گذشت مدت کوتاهی مجبور به اقدام برای تعویض نام شرکت خود کنند. پس توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از انتخاب اسم شرکت ابتدا تمامی جوانب و مقررات لازم را در نظر گرفته سپس در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهید.

الویت بندی در انتخاب اسامی برای شرکت

برای انتخاب اسم شرکت لازم است که در ابتدا با توجه به تمامی شرایطی که برای انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد، حداقل 5 تا 6 نام را انتخاب کرده و آن ها را با توجه به الویتی که مدنظرتان است مرتب کنید. سپس می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان متخصص در این امر از راهنمایی های آن ها برای انتخاب یکی از اسم های پیشنهادی خود اقدام نمایید.

نام شرکت ها در قالب های مختلف ثبتی چگونه است؟

اگر قصد دارید در اسم انتخابی برای شرکت مورد نظر، نام یا نام خانوادگی فردی خاص ذکر شود، در این صورت شرکت تضامنی خواهد بود. بدین معنی که تمامی مسئولیت های مربوط به شرکت بر عهده فردی است که نام آن در اسم شرکت ذکر شده است.

اگر قصد ثبت یک شرکت مهندسی را دارید و می خواهید نام مهندس یا مهندسین مورد نظر را در اسم انتخابی شرکت ذکر کنید، باید مدرک مهندسی (در صورت ذکر نام مهندسین، ارائه دو مدرک مهندسی برای انجام کارهای ثبتی) را همراه با سایر مدارک به مسئولین مربوطه ارائه داد.

شرکت های سهامی باید به یک نکته توجه نمایند، تعیین خاص یا عام بودن شرکت بسیار مهم می باشد و در قبل یا در ادامه نام شرکت حتماً باید ذکر شود تا مخاطب بتواند به راحتی متوجه نوع شرکت سهامی مورد نظر بشود.

شرایط انتخاب اسم شرکت چیست؟

همان طور که در بخش قبلی اشاره شد، انتخاب اسم شرکت شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به شرایط انتخاب اسم شرکت خواهیم پرداخت.

1- اسم شرکت باید با مجموعه فعالیت ها و اهداف شرکت مرتبط باشد چرا که نام شرکت در واقع نماینده و بیان کننده مجموعه فعالیت های شرکت است.

2- اسم انتخابی باید ریشه فارسی داشته باشد پس در صورتی که کلمه ای معادل فارسی آن در فرهنگستان ادب، وجود داشته باشد باید از معادل فارسی کلمه استفاده نمود. برای مثال: کلینیک = درمانگاه

3- شما مجاز به استفاده از کلمات لاتین در انتخاب اسم شرکت نیستید.

4- نامی که انتخاب می کنید باید متناسب با شئونات اسلامی باشد.

5- در صورت لزوم برای استفاده از اعداد در نام شرکت، باید از اعداد به صورت حروف استفاده نمایید.

6- دو گروه از اسامی عام و خاص وجود دارند که شما برای انتخاب اسم شرکت از نام های خاص می توانید استفاده نمایید.

7- اسم شرکت باید دارای 3 بخش باشد. پس چنان چه از اسامی رنگ ها یا شهرها استفاده می کنید، منع قانونی ندارد ولی جزء سه بخش اصلی نام شرکت شمرده نمی شود.

8- توجه داشته باشید که اگر نام شرکت از اسامی خاص انتخاب شده باشد قابل جمع بستن نمی باشد.

9- از اختصار کلمات که شامل حروف ابتدایی هر کلمه می باشد استفاده نکنید

10- توجه داشته باشید که قبلاً شرکتی با نام انتخابی شما ثبت نشده باشد.

11- عدم استفاده از اسامی مرتبط با امور بنیاد شهید و ایثارگران

12- توجه داشته باشید که چنان چه دو بخش از نام انتخابی شما، مشابه نام شرکت های با سابقه باشد، اسم شرکت قابل قبول نخواهد بود.

13- عدم استفاده از عناوین مربوط به شاعران و فیلسوفان مربوط به عصر اخیر

14- عدم استفاده از اسم شریک ها در نام شرکت چرا که این گونه اسامی نمی تواند مشخص کند که مسئولیت شرکت بر عهده چه کسی است.

اسامی ممنوعه برای شرکت

برخی از اسامی که نباید در انتخاب اسم شرکت استفاده کرد به شرح زیر است:

ملی-ملت-انتظامی-بسیج-جهاد-شهید-ایثار-اقتصاد-جوانان-مونتاژ-ایمان-کارواش-دکوراسیون-شهروند-تکنولوژی-اورست-مدرن-امنیت-دیتا و ...

یک نکته قابل توجه در انتخاب اسامی محلی مانند کلمات لری تنها در استان ها و مناطق خود قابل قبول هستند و می توان آن ها را به عنوان نام شرکت ثبت کرد.

استفاده از نام های مختصر و ساده در انتخاب اسم شرکت

در زمان انتخاب اسم شرکت سعی کنید از نام هایی استفاده کنید که به خاطر سپردن آن ها آسان تر باشد. نام هایی که تلفظ یا نوشتن آن ها سخت باشد معمولاً به خاطر سپردنشان نیز دشوار است و همین موضوع می تواند باعث کمتر شدن شانس شما در بازار رقابت در امر بازاریابی باشد. به این نکته نیز توجه کنید که نام شرکت خود را به گونه ای انتخاب کنید که نتوان آن را مخفف کرد. سعی کنید اسم شرکت خود را محدود انتخاب نکنید تا دامنه وسیع تری از محصولات را پوشش دهد یا اگر در آینده تصمیم به تغییر کاربری داشتید، نخواهید درگیر تعویض نام هم بشوید.

نمونه ای از اسامی سه سیلابی

برای آشنایی بیشتر با اسامی سه سیلابی ، چند نمونه از نام های پیشنهادی برای شرکت های مهندسی را نام خواهیم برد. برای مثال: پویا رایانه ایرانیان، استحکام سازان نوین، ساختمانی تک سازان و ... .

توجه داشته باشید که این اسامی تنها به عنوان یک مثال می باشند و ممکن است از قبل شرکت هایی با این نام برای ثبت اسامی خود اقدام کرده باشند.

تمامی آن چه که درباره شرایط انتخاب اسم شرکت گفته شد، تنها بخشی از راهنمایی های لازم برای انتخاب نام شرکت مورد نظر است که در اختیار شما عزیزان قرار داده شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.