شرکت سهامی الزامی است که برای بررسی یکسری موارد شرکت ، بازرسی را تعیین نماید . بازرس در هر شرکتی وظایفی را بر عهده دارد که به ادامه به این موضوع پرداخته می شود با ما همراه باشید :

تعریف بازرس شرکت

هر شرکت سهامی بازرسانی دارد که وظیفه نظارت بر عملکرد مدیران شرکت و آگاهی رسانی به مجمع عمومی از وضعیت آن را به عهده دارند. مجمع عمومی بازرسان را به مدت یک سال تعیین و نصب می کند. از جمله وظایف لازم الاجرای شرکت، انتخاب بازرسان است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

در صورت عدم تعیین بازرس توسط مجمع عمومی، یا ناتوانی یک یا چند بازرس در ارائه گزارش یا امتناع ورزیدن از گزارش دادن،  مطابق ماده 153، ذینفع ها می توانند از رییس دادگاه شهرستان، تقاضا کنند تا به تعداد مندرج در اساسنامه، بازرس یا بازرسان را انتخاب کند تا هنگام انتخاب بازرس توسط مجمع عمومی به وظایف محوله رسیدگی کنند. نمی توان در این حالت به تصمیم اتخاذ شده رییس دادگاه شهرستان اعتراض کرد.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه ثبت شرکت دارید بی درنگ با گروه ثبت پایش در تماس باشید تا از خدمات این گروه بهره مند شوید .

بازرسان حساب شرکت تضامنی

از آنجا که تمامی شرکای شرکت های تضامنی حق دارند بی واسطه در امور شرکت مداخله و نظارت کنند، قانون تجارت تعیین بازرس را الزام آور نکرده است و کلیه شرکا اجازه بازرسی در امور شرکت را دارند، ولی انتخاب بازرسان توسط شرکت از نظر قانون بدون مشکل است و پس از انتخاب آنها باید جهت ثبت و آگهی اسامی شان به اداره ثبت شرکت ها اعلام شود.

نحوه تعیین بازرس در زمان ثبت شرکت

طبق ماده 144 لایحه اصلاحی 1347 ، داشتن بازرس برای هر شرکت سهامی الزامی است ولی داشتن بیشتر از یک بازرس امری است که در اختیار شرکت است و هنگامی که حجم امور شرکت زیاد است این کار مفید فایده می باشد.

طبق ماده 146 لایحه اصلاحی 1347 لازم است یک یا چند بازرس علی البدل تعیین شود در مواقع عذر قانونی، فوت ، استعفا یا سلب شرایط و یا عدم پذیرش بازرس یا بازرسان اصلی ، به ایفای وظایف به جای آنها مشغول شوند.

اشاره به این نکته ضروری است که بازرسان منتخب در هنگام ثبت شرکت نباید رابطه یا وابستگی خانوادگی با اعضای شرکت داشته باشند.

وظایف بازرسان شرکت پس از ثبت

بر اساس قانون بازرسان شرکت پس از ثبت ، وظایف زیر را به عهده دارند:

1. اعمال نظارت بر امور هیات مدیره

تعیین صحت و سقم مطالب و اطلاعات ارائه شده توسط مدیران به مجمع عمومی به عهده بازرس است تا چنانچه اطلاعات نادرستی به سهام داران ارائه شده باشد، بتوانند مجمع عمومی را از آن موارد آگاه سازند ( ماده 148 لایحه قانونی 1347 )

2. ماموریت بررسی حساب ها

بر اساس قسمت اول ماده 148 لایحه اصلاحی 1347 ، بازرسان وظیف دارند تا درباره صحت و سقم فهرست دارایی و صورتحساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه ارائه شده به مجمع عمومی توسط مدیران، بررسی و به آنها رسیدگی کنند. پس بازرس وظیفه رسیدگی به اعداد و ارقام موجود در حساب ها را به عهده دارد تا بررسی کند آنها به درستی محاسبه شده اند یا خیر. بازرس باید اصل بودن اوراق و مدارک را نیز بررسی نماید. بدین مفهوم که باید واقعی بودن محتوی اسناد یا جعلی بودن برگه های موجود در اسناد را بررسی کند.

3. ماموریت اطلاع رسانی

بازرس در صورت مشاهده تخلف در حساب های مشخص شده در زمان ثبت شرکت وظیفه دارد تا مراتب را به اطلاع مراجع قضایی برساند.

این امر باعث می شود مدیر عامل و مدیران شرکت با دقت بیشتری به امور شرکت رسیدگی کنند.

4. رسیدگی به تمامی هزینه ها و در آمد های شرکت و ارائه آن ها به سهامداران

می توانید اطلاعات خود را در مورد مراحل ثبت شرکت  تکمیل نمایید به مقاله آن مراجعه نمایید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.