یکی از پایه های اصلی تجارت و به دست آوردن سود سرمایه می باشد. مقدار سرمایه یک شرکت تجاری تبیینی از مقدار اهمیت آن شرکت است.

به منظور افزایش و گسترش شرکت مقداری معین نشده است و به هر مقدار مطلوب قابل افزایش و گسترش می باشد اما به طور معمول سرمایه شرکت های سهامی دربردارنده حداقل می باشد.

به عنوان مثال حداقل سرمایه شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال و حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال می­باشد. مقصود از سرمایه شرکت سهامی، مجموع قیمت اسمی سهام شرکت می باشد.

افزایش و یا کاهش سرمایه شرکت فقط در اختیار مجمع فوق العاده سهامداران می باشد مجمع عمومی فوق العاده سهامداران از گردهمایی بیشتر از نیمی از سهامدارانی که در بردارنده حق رای می باشند رسمی شناخته می شود حتی در صورتی که تعداد شرکت کنندگان در مجمع به این حد نصاب نرسد.

انواع کاهش سرمایه

کاهش سرمایه اجباری: در برخی از موارد به سبب قانون شرکت های سهامی موظف می باشند سرمایه خود را کاهش دهند در صورتی که مطابق قانون اگر براثر ضررهایی که به شرکت وارد شده است نصف سرمایه و دارایی شرکت ضایع شود و از بین برود هیئت مدیره وظیفه دارد بی درنگ مجمع عمومی فوق العاده مالکان سهام را دعوت کند تا در باره مبحث انحلال یا استمرار شرکت مشورت کنند.

در صورتی که مجمع فوق العاده به انحلال شرکت رای ندهند بایستی در همان جلسه و با رعایت نمودن این که سرمایه شرکت از حداقل قانونی کمتر نشود سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه ای که در حال حاضر وجود دارد تقلیل دهد.

کاهش سرمایه اختیاری: علاوه بر کاهش سرمایه به شکل اجباری شرکت های سهامی قادر می باشند هر زمان که تمایل داشته  باشند با رعایت نمودن تشریفات قانونی به منظور کاهش سرمایه در سهامی خاص مبادرت نمایند.

در واقع تغییرات سرمایه افزایش و یا کاهش ا« نوعی تغییرات شرکت محسوب می شود که باید در اداره ثبت شرکتها با تنظیم صورتجلسه ای به ثبت برسد . می توانید برای مطالعه بیشتر مقاله ثبت تغییرات شرکت مراجعه نمایید . 

انواع روش های کاهش سرمایه

دو روش به منظور کاهش سرمایه وجود دارد:

۱) از طریق کاهش تعداد سهام شرکت

دراین شیوه شرکت های سهامی بدون این که از مبلغ اسمی آن ها  کم نماید به منظور کاهش تعداد سهامی که در شرکت وجود دارد مبادرت می کند.

به عنوان مثال شرکت با صادر نمودن سهام جدید مشخص می نماید که هر دو سهم پیشین با یک سهم جدید معاوضه شود.

سهامداران در این صورت با مراجعه به شرکت به نسبت تعیین شده سهام جدید دریافت می دارند که البته مبلغ اسمی سهام جدید با سهام قدیم تفاوت ندارد. در این روش شکل سهم منفرد باقی می ماند.

۲) از طریق کاهش مبلغ اسمی سهام شرکت

دراین شیوه مبلغ اسمی سهام کم می شود و سهام پیشین شرکت به طور کامل ابطال می گردد و سهام جدیدی که از ارزش و یهای اسمی کمتری برخوردار می باشند در بین سهامداران با عنایت به تعداد سهام آن ها تقسیم می گردد.

نمونه صورتجلسه کاهش سرمایه  در شرکت های با مسئولیت محدود ( تضامنی، نسبی )

نام شرکت…....................................  شماره ثبت ….................... و شناسه ملی ................... سرمایه ثبت شده …........................ ریال   در تاریخ ….................... ساعت ….............. مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حضور کلیه شرکاء / اکثریت شرکاء در محل شرکت تشکیل و نسبت به کاهش سرمایه اتخاذ تصمیم شد.

  نام شرکاء                                 میزان سهم الشرکه 

1ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه 
2ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه
3ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه
4ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه

با توجه به وضعیت شرکت (علل کاهش قید شود) 

خانم / آقای …………… به شماره ملی ......................  با دریافت ………….. ریال ا ز صندوق شرکت سهم الشرکه خود را به میزان……………. ریال کاهش داد.

خانم / آقای …………… به شماره ملی ....................... با دریافت ………….. ریال ا ز صندوق شرکت سهم الشرکه خود را به میزان……………. ریال کاهش داد.

خانم / آقای …………… به شماره ملی ....................... با دریافت ………….. ریال ا ز صندوق شرکت سهم الشرکه خود را به میزان……………. ریال کاهش داد.

خانم / آقای …………… به شماره ملی ...................... با دریافت ………….. ریال ا ز صندوق شرکت سهم الشرکه خود را به میزان……………. ریال کاهش داد.

سرمایه شرکت از مبلغ……………………. ریال به …………………… ریال کاهش یافت. در نتیجه ماده ……………. اساسنامه شرکت به شرح فوق اصلاح می گردد.

کلیه شرکاء به خانم / آقای …………………… احدی از شرکاء یا وکیل رسمی شرکت وکالت دادند ضمن حضور در اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت صورتجلسه و پرداخت حق الثبت وامضاء ذیل دفاتر ثبت اقدام نماید.

خانم / آقای …..................................    امضاء
خانم / آقای …..................................    امضاء
خانم / آقای …..................................    امضاء
خانم / آقای …..................................    امضاء

 نکته :

-  صورتجلسه در سه نسخه تهیه و تمام آنها امضاء و یک نسخه از آن ظرف مدت سه روز پس از پذیرش نهایی در سامانه از طریق پست به اداره ثبت شرکتها ارسال و سپس بارکدپستی در سیستم درج گردد. 

- کلیه اقدامات پذیرش صورتجلسات ازطریق سامانه اینترنتی به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir صورت می گیرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.