گونه ای دیگر از شرکت های تجاری شرکت های تعاونی می باشد که قصد و غرض آن با شرکت های دیگری که  تا به حال در رابطه با آن  آن ها صحبت شد تفاوت دارد به این دلیل که قصد و نیت شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص و نسبی و ...... فعالیت آن ها جهت کسب و به دست آوردن منفعت و سود دهی بیشتر می باشد در حالی که قصد و نیت اصلی و مهم شرکت های تعاونی یاری رساندن به بهتر شدن اوضاع اقتصادی و آسایش شرکاء وفراهم نمودن  نیازها  و احتیاج های مختص آن ها می باشد.

تاریخچه ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی به  شرکتی گفته می شود  که میان اشخاص حقیقی،به منظور فعالیت در کارهایی که  به تولید و عرضه ،در راستای آماج روشن و آشکا شده وبه قانون بخش تعاونی مرتبط می باشد ،تشکیل وراه اندازی می شود.قصد و نیت  اصلی و بنیادی  این گونه از شرکت ها کمک به بهتر شدن اوضاع اقتصادی وآسایش  شرکاء و فراهم نمودن نیاز ها  و احتیاج های مخصوص آن ها می باشد  و به طور معمول در زمان هایی که اوضاع اقتصادی در هم برهم  و ناسازگار باشد تشکیل و راه اندازی  می شود و به دلیل  افزایش غیر معقول قیمت ها و گرانی توان خریداری نمودن عموم مردم کم می باشد  و به همین دلیل به منظور  ارائه خدمات و تولید و آساینده های رفاهی ، قشرهایی که در آمد پایین تری دارند را تحت حمایت و پوشش  خود می گمارد.

در ضمن این مسئله  ناگفته نماند که در شرکت های ذکر شده هم منفعت به صورت  مادی مورد عنایت می باشد منتهی به عنوان مقصود  فرعی به این دلیل همان گونه ای  که اشاره گردیده  مقصود و نیت  اصلی آن ها یاری رساندن  و ارائه خدماتی مناسب مانند اعطای  جنس ها و اشیاء به دسته های  متفاوت  می باشد، به عنوان مثال شرکت های تعاونی کشاورزی که به منظور  مهیا نمودن  بذر با کیفیت و فراهم نمودن سم ها و کود برای روستاییان و کشاورزانی که وضع مالی و اقتصادی آن ها مناسب و خوب نمی باشد تشکیل میگردد و یا بنگاه هایی که به منظور  قشر کم درآمد با قیمت مناسبی مسکن تامین  می کند  و یا شرکت های تعاونی که به همین هدف به کاسب خرده و دیگر اشخاص وام می دهد تا کسب و کار آن ها مهیا و کوک گردد و یا شرکت هایی که برای قشرهای  بیکاری  که به دنبال شغلی هستند شغل مناسبی را می یابد  و از این قبیل شرکت ها شرکت های بسیار زیاد دیگری وجود دارد.

تشکیل و اداره شرکت تعاونی

شرکت تعاونی یا در چارچوب  شرکت سهامی یا طبق  مقررات و قوانین  اساسنامه تصویب شده  تشکیل و راه اندازی  میشود از این جهت  در ماده 193 ق.ت می گوید:" شرکت تعاونی اعم از تولید یا مصرف ممکن این امکان وجود دارد که  براساس اصل و پایه های  شرکت سهامی یا برحسب مقررات به خصوصی که با رضایت مندی شرکاء تامین و تدارک داده شده باشد تشکیل گردد."

اساسنامه شرکت تعاونی بایستی دربردارنده ی  نام با ذکر  کلمه  تعاونی ، هدف ، موضوع ، نوع ، حوزه عملیات ، مدت ، مرکز اصلی ، نشانی ، مقدار  سرمایه ، مقررات و قوانین مربوط به اعضاء ، رکن ها ، مقررات و قوانین مالی و کار ، منحل و تصفیه ، حداقل و حداکثر اعضا نسبت به  سرمایه و مجال  مشغولیت و نوع فعالیت و .... باشد.اعضا در زمانی  که شرایط لازم را داشته باشندقادر می باشند  به عنوان عضو ، فعالیت کنند  و مطابق  اساسنامه درتمامی  کارها اجازه  سرپرستی  خواهند داشت.

ساز و برگ شرکت تعاونی سه پایه و ستون  دارد که عبارت اند از: مجمع عمومی ، هیات مدیره و بازرس می باشد.

الف- مجمع عمومی

مجمع عمومی از گردهمایی  اعضای تعاونی یا نمایندگان آن ها تشکیل و راه اندازی  می شود و به دوشکل عادی و فوق العاده دایر و برقرارمی شود.انتخاب نمودن  هیات مدیره و بازرس یا بازرسان ، تحقیق و وارسی  به عملکرد و حساب ضرر ومنفعت و رپرتاژهای  مالی و تصدیق  بودجه سالیانه و معین نمودن سیاست ها و راه و روش های  شرکت از وظیفه های  مجمع عادی و فراگرفتن تصمیم در رابطه با  گسترش یا نقصان  سرمایه و منحل نمودن  شرکت از اختیارات و وظایف مجمع فوق العاده شمرده می شوند.

ب- هیات مدیره

هیات مدیره که دربردارنده ی حداقل 3 و حداکثر 7 نفر عضو می باشد از بین  اعضای شرکت ( شرکاء ) برگزیده می شوند و مسئولیت سرپرستی کارهای تعاونی راعهده دار می باشند.

از جمله وظایف و اختیارات  هیات مدیره شرکت  انجام  محتوای  اساسنامه ، انجام تصمیم های مجمع عمومی، فراهم نمودن صورت حساب ها و عملکرد  های مالی به منظور تحویل  به مجمع عمومی، دعوت از مجمع های عمومی و سرپرستی  بر کارهای متداول  و فعالیت های تعاونی و برکناری وانتساب و تایید کناره گیری  مدیر عامل می باشند.

ج-بازرس یا بازرسان

از آن جایی که بازرس در مجمع عمومی عادی برگزیده  می شود مسئولیت  سرپرستی  بر راندمان  هیات مدیره و انجام  تصمیم های  مجمع و اساسنامه را برعهده دارد.بازرس هم چنین بایستی از روال درست مهیا نمودن  گزارش مالی وتامین   و تنظیم صورت های مالی شرکت اطمینان به دست بیاورد و گزارش   خود را مهیا نماید  و به مجمع عمومی سالیانه ارائه کند.

تحقیق و وارسی به شکایت های  احتمالی اعضا از چگونگی مدیریت و عملکرد هیات مدیره هم  بر عهده بازرس می باشد و نتیجه را بایستی به مجمع ارائه دهد.

ثبت پایش دارای دپارتمان تخصصی در زمینه ثبت شرکت می باشد هم اکنون می توانید در جهت ثبت شرکت تعاونی با مشاوران تماس حاصل نمایید.

ذخیره احتیاطی

با توجه به ماده 4 قانون شرکت های تعاونی ،شرکت های ذکر شده  " بایستی به منظور غرامت ضررهای  های احتمالی و گسترش  کارهای  خود در ابتدا  بخشی  از درآمد را که از پانزده درصد کمتر نباشد را  به عنوان ذخیره احتیاطی در ترازنامه ملحوظ  کند  و بعد از آن  به تقسیم سود سهام مبادرت کند. ملحوظ نمودن این هزینه ها به حساب ذخیره تا هنگامی می باشد  که مجموع  آن برابر  با مجموعه سرمایه شرکت در مدت زمان  سه سال پسین شود.

مطابق ماده 5 قانون شرکت های تعاونی شرکت های ذکر شده  که مطابق قوانین و مقررات تشکیل و راه اندازی شده اند  و اساس نامه آن ها به تصدیق شورای عالی تعاون کشور می رسد از پرداخت نمودن هزینه های ثبتی  و تمبر سهام و مالیات بر درآمد معذور می باشند .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.