ما در این مقاله برآنیم تا در مورد ثبت شرکت دانش بنیان مطالبی را به متقاضیان محترم ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شرکت دانش بنیان چیست؟

ماده ۱ قانون حمایت شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات را به شرح زیر تعریف کرده است:  

به شرکتی، شرکت و مؤسسه دانش بنیان خصوصی یا تعاونی اطلاق می شود که هدف از تاسیس آن افزایش دانش و ثروت، توسعه اقتصاد براساس دانش ، عینیت بخشیدن مقاصد علمی و اقتصادی از جمله توسعه استفاده از اختراعات و ابداعات و نیز عرضه بازاری نتایج حاصله از تحقیق و توسعه از قبیل طراحی و تولید محصول و ارائه سرویس در زمینه تکنولوژی برتر و تولیدات نرم افزاری دارای ارزش افزوده بسیار زیاد می باشد.

بدین مفهوم که ایده ها و دانش تکنیکی دارای ویژگی های ابداعی و تحقیقاتی در تولید محصول یا ارائه سرویس مورد استفاده قرار گیرند.

ثبت شرکت دانش بنیان

فرایند ثبت این شرکت ها مشابه دگر شرکت ها بوده با یک تفاوت و آن اینکه این شرکت ها باید پس از ثبت شدن، درخواست دانش بنیان شدن را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال دارند تا پس از ارزیابی مارشناسان ذیربط و اخذ شرایط لازم ، از حمایت های شرکت های دانش بنیان برخوردار شوند. شرکتهایی از این قانون مستثنی می باشند که   دولتی ، موسسات عمومی غیر دولتی باشند و هم چنین  شرکتها و موسساتی بیش از نیمی از سهام آنها در مالکیت شرکتهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد.

نحوه ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت ها با ورود در سایت www.daneshbonyan.ir شده و با درج اطلاعات، توسط سایت ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان مطابق فرایندها و مشخصات قید شده درمقررات «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند. مهمترین شرط قرارگیری در رده دانش بنیانی این است که طرح پیشنهادی قابلیت اجرایی و تجاری یا تکنیکی و تحقیقاتی با ظرفیت تولید محصول و عرضه بازاری را داشته باشد.

انواع شرکتهای دانش بنیان :

 • شرکتهای تولید کننده محصولات و سرویس ها
 • شرکتهای نو پا
 • شرکتهای صنعتی

حداکثر مدت تاسیس شرکتهای نو 3 سال می باشد و جهت شمول در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان باید حائز شرایط زیر باشند:

تولید و عرضه محصول در سطح نمونه آزمایشگاهی با هدف فروش

استخدام لااقل 2 کارمند پاره وقت که یکی از آنها کارشناس محصولات و سرویس دانش بنیان است.

شرکتهای دانش بنیان تولیدی و صنعتی که به شکل کنسرسیوم مشغول فعالیت به عنوان شرکت فنی هستند باید حائز یکی از موارد زیر باشند:  

کمترین درآمد کلی شرکت حاصله از فروش محصولات و سرویس های دانش بنیان درطی سال مالی قبل ( منوط به قید آن در اظهارنامه مالیاتی )3000000ریال یا بیشتر از 10% درآمد مالی سال ق��ل شرکت را تشکیل دهد. و باید در طی دو فصل گذشته بیمه لااقل 3 تن از کارمندان تمام وقت را پرداخته باشد.

دست کم نیمی از درآمد سال قبل شرکت جهت ساخت تجهیزات یا دانش آفرینی استفاده شود که شرکت با بهره از آن محصول تولید کرده و سرویس ارائه دهد منوط به ذکر آن درآمد در اظهارنامه مالیاتی شرکت.  

شرکت در سطح نمونه آزمایشگاهی نسبت به ساخت تجهیزات یا فرآیندسازی دانش بنیانی اقدام ورزد که با بهره از آنها قادر به تولید محصول و سرویس گردد. بیشترین مدت تاسیس شرکت 3 سال و حداقل نیروی استخدامی پاره وقت 2 نفر می باشد.

شرایط محصولات و سرویس های شرکت های دانش بنیان:

در سطح فناوری : تولید محصولات و سرویس های تکنولوژی پیشرفته یا متوسط رو به بالا و دارای پیچیدگی های تکنیکی که نسخه برداری از آن را دشوار سازد.

مرحله تولید : محصولات معرفی شده در مرحله تولیدی یا لااقل نمونه اولیه آزمایشگاهی باید قابل ارزیابی تکنیکی باشد و سرویس های ارائه شده همراه مدارک فروش باشد.

تسلط بر دانش فنی : دانش تکنیکی طراحی محصول و ارائه سرویس و پروسه تولید محصول و سرویس در اختیار و تملک شرکت باشد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی درصورتی شکل دانش بنیان بخود می گیرند که در تاسیس شرکت های دانش بنیانی مشارکت کنند که بیش از 49% سهامدار شرکت مذکور ، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی یا سایر واحدهای دولتی بوده و بقیه سهامداران آن را اعضای هیئت علمی، دانشجویان یا بخش خصوصی تشکیل می دهد. در شرکت دولتی بیشتر از نیمی از سهام تحت مالکیت دانشگاه (شرکت دانش بنیان دولتی) و در شرکت دانش بنیان خصوصی ، سهم مالکیت دانشگاه از سهام شرکت کمتر از نیمی از سهام شرکت می باشد.  

شرکتهای دانش بنیان بعد از تولید محصول دانش بنیان، و پیشنهاد شیوه تولید آن مشمول استفاده از مزایا و تسهیلات قانونی برای مدت مشخصی می گردند.

شرکتهای دانش بنیان قادر به کسب کمترین درآمد از طریق فروش فناوری (خدمات) در طی مدت کوتاه هستند تا مجاز به دریافت تسهیلات و مزایا با کسب معیارهای اختصاصی گردند.

توجه کنید که شرکت هایی را نمی تواندر زمره شرکت های دانش بنیان و مشمول مزایا و حمایت های قانونی قرار داد  که شرکتهای دولتی- موسسات و نهادهای عمومی وغیردولتی باشند همچنین شرکتها و موسساتی که بیش ازنیمی از سهام آنها متعلق به بخش دولتی است.  

به منظور تعیین دانش بنیانی یا عدم دانش بنیان شرکت، باید تمامی اطلاعات سهامداران و اعضای هیئت مدیره و سابقه شرکت و کارکنان داخل سازمان تکمیل شده و مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

شرکتهای مستقردر پارک علم و فن آوری از ارزیابی مستثنی نمی باشند. وجود اعضای هیئت علمی در شرکت ها کمک قابل توجهی در ارزیابی و بررسی این شرکت ها محسوب می شود.

نکات مهم در ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت هایی مشمول حمایت های مربوطزبه می شوند که پس از بازپرسی دستگاه اجرایی از دبیرخانه کارگروه ارزیابی و شناسایی شرکت ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا، مورد تایید و پذیرش این دبیرخانه قرار گرفته باشند.

شرکت ها درصورت نقض قانون و عدم استفاده صحیح و قانونی از تسهیلات ارائه شده جهت تولید تکنولوژی ، متعاقب ماده ۱۱ قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان توبیخ و مجازات می شوند.  پروانه یا گواهی نامه بخصوصی به شرکت های تایید شده داده نمی شود.

حمایتها و تسهیلات:

- معافیت مالیاتی ، عوارض،  حقوق گمرکی،  سود بازرگانی ،عوارض صادراتی به مدت ۱۵ سال به همراه وام های کم بهره و …

- ارائه تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد کارآمد در شرکت‌های دانش بنیان

- اشخاص مشمول بنیاد ملی نخبگان (منتخب المپیادها، نفرات برتر کنکورو ..) خوشبختانه ازشرایط انجام خدمت وظیفه تخصصی در سالهای اخیر برخوردار شده اند و لازم  نیست افراد مذکور پس از اتمام دوره آموزش سربازی، به شکل تمام وقت در پادگان حضور داشته باشند و زمانی کارت پایان خدمت خود را اخذ می کنند که یک پروژه پژوهشی مورد درخواست نهادهای دفاعی یا دولتی را با موفقیت به اتمام رسانده باشند .

- ارائه تسهیلات بانکی با بهره کم

- واگذاری اراضی شهرکهای صنعتی

- مستقر شدن در اراضی دارای کاربری مسکونی شهر تهران

- کاهش دوره های آموزشی برای شرکتهای دانش بنیان

- حمایت از کالاهای تولید داخلیو ….

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.