از اساسی ترین اقداماتی که برای فعالیت های اقتصادی خود باید انجام داد انتخاب نام مناسب برای محصولات و کالاها و حتی خدمات خود می باشد . این تکته حائز اهمیت است برای ورود به بازار و ایجاد رقابت با سایرین باید برای تولیدات و یا ارائه خدمات خود نامی را انتخاب نمایید که توسط آن بتوانید شهرت کسبی مناسب را بدست آوردید . در انتخاب نام برای فعالیت خود باید تفکر و تحقیقات و استعلامات بسیاری انجام داد زیرا با انتخاب نام است که می توان اعتبار و ارزش بیشتری به کسب و کار خود داد .

باتوجه به روند افزایش و پیشروی تکنولوژی ، باید نوع برند خود را به صورتی انتخاب نمایید که خلاقانه و مطابق روز باشد . باتوجه به رشد اقتصادی و بوجود آمدن کالا ها و محصولات مشابه ،  نام برند شما ارزش خود را از دست ندهد . در نتیجه برای بوجود آوردن و خلق و انتخاب برندی مناسب و درخور فعالیت شما باید تحقیقات و انتخاب درستی داشته باشید .

نام برند را می توانید از هر زبانی انتخاب نمایید . اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب نام برند باید قابلیت تلفظ و آهنگ آسانی داشته باشد . برند خود را باید به صورتی انتخاب کرد که باتوجه به نام و آهنگ آن در یاد و خاطر مصرف کننده باقی بماند . بدین صورت که دارای معانی مرتبط با محصول و یا خدمات شما و هم چنین جذاب باشد .

معیار در انتخاب نام برند تاثیرگزار

انتخاب برند خود را به گونه ای انجام دهید که تأثیرگذار باشد :

 • تمایز : اولین ویژگی مهم انتخاب برند ، باید این سوال در ذهن شما ایجاد شود چرا برند انتخاب می کنید . از موارد مهم این است که برای تمایز بین کالاها و محصولات مشابه خود انتخاب برند را انجام می دهید تا کالا و محصولات شما متمایزتر از دیگری باشد .
 • کوتاهی و اختصار : هرچه اسم و نام برند شما کوتاه و تلفظی راحت داشته باشد این ویژگی را دارد که مصرف کننده بیشتری به خود جلب کند .قدرت برقراری ارتباط با مصرف کننده از موارد مهم دیگر می باشد .
 • تناسب و درخور بودن : انتخاب برند باید به گونه ای باشد که با فعالیت شما متناسب باشد .
 • املا و تلفظ آسان : نوشتن نام برند بر روی محصول و کالای خود بهصورتی باشد که قابل خواندن برای عموم باشد و تلفظ آهنگ آن آسان باشد . این تلفظ و خواندن برند به گونه ای نباشد که مصرف کننده را گمراه کرده و نتواند درست برند را بخواند .
 • جذابیت : جدید بودن برند نوعی جذابیت را برای مصرف کننده در پی دارد که احساس خوبی به مصرف کننده می دهد .
 • قابلیت گسترش :  برند را به صورتی انتخاب نمایید قابلیت تعمیم و بسط را داشته باشد .
 • قابلیت محافظت : برند خود را می توانید در اداره ثبت مالکیت صنعتی ثبت نماید .با ثبت برند خود می توانید از آن حفاظت کنید .

ویژگیهای نام تجاری

همچنین نام های تجاری باید خصوصیات ویژه ای داشته باشند که مهم ترین آن ها عبارتند از:  

بهتر است انتخاب برند را به گونه ای انجام دهید که ویژگی های محصولات و کالاهای تولید خود را به خوبی نشان دهد.

وقتی از شاخص و ممتاز و منحصر بفرد بودن برند صحبت می شود به معنای این است که با برند خود است که می توانید در دنیای امروزی پلی به سوی پیشرفت داشته باشید . همان طور که در بالا از ویژگی های تأثیرگذار صحبت شد انتخاب برند بیگانه در صورتی امکان پذیر می باشد که دارای آهنگ و تلظ آسانی داشته باشد . باید به این نکته توجه کرد حفاظت برند باید قابلیت ثبت داشته باشد . برای ثبت برند باید به نکات و قوانین مربوط به ثبت برند توجه و دقت بسیار داشته باشید .

ایجاد نام و نشان تجاری

در دوران حیات خود نام های تجاری و برند با چالش مصارعت زیادی روبرو می شود . زمانی که یک برند و نام تجاری جدید در بازار ارائه می شود ، باتوجه به سابقه نام های تجاری قبلی و جاافتاده و کهنه کار ، باید رقابت را در بین این نام های قدیمی ایجاد کنند .که بتواند تجارت موفقی را شروع کند و در دوران حیات خود بتواند رشد و پیشرفت درستی را داشته باشد تا تداوم و سرپا باشد .

هر نام تجـاری از دو ساختار تشکیل شده است:

ساختار معرف ، بهترین ابزار برای معرفی و تبلیغات گسترده می باشد . می توان بر روی محصولات کالاهای خود نام و لوگوی برگزیده ای را درج کرد . بسیاری از افـراد زمانی که از ساختـار نام تجاری حرفی به میان می آید تمـرکز خود را فقط به بخش مشهود هر نام تجاری متمرکز می نمایند.

ساختار نامشهود ، دارای قابلیت شهودی داشته باشد . چگونه دیده شود و بیان شود .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.