جهت ثبت موسسات غیر تجاری ، قانون تجارت قوانین و ماده هایی را تصویب کرده است در اینجا به ماده هایی که رعایت آنها الزامی می باشد و تبصره های آن پرداخته می شود :

قانون موسسات غیر تجاری در کرج

ماده ۱ – براساس ماده 584 قانون تجارت، منظور از تشکیلات و موسسات غیر تجارتی آن دسته از تشکیلات و موسساتی است که با هدف های غیر تجاری نظیر فعالیت های علمی، ادبی، خیریه و امثال آن تاسیس می شوند خواه موسسان آن به دنبال سود باشند یا خیر .

تبصره – اتخاذ اسامی تحت عناوین انجمن، کانون، بنگاه و نظایر آن توسط تشکیلات و موسسات مذکور بلامانع است اما چنین موسساتی مجاز به اتخاذ عناوین مختص نهادهای دولتی و کشوری نمی باشند.

ماده ۲ – تشکیلات و موسسات مذکور با توجه به مطابقت با مفاد آئین نامه مزبور به دو گروه تفکیک می شوند.

ب – موسساتی که با هدف جذب سود و سودآفرینی و تقسیم آن سود میان اعضای خود تاسیس می شوند.

ماده ۳ – مرجع ثبت تشکیلات و موسسات مزبور در تهران به عهده اداره ثبت شرکتها و در شهرستانها، اداره ثبت مرکز اصلی عهده دار این وظیفه است.

تبصره – اداره ثبت شرکتهای تهران تنها نهاد مسئول ثبت موسسات و تشکیلات غیر تجارتی است که در خارج از کشور به ثبت رسیده اند.

اگر به دنبال ثبت شرکت در کرج بدون نقص هستید از مشاوران باتجربه ثبت پایش ارتباط برقرار کنید و راهنمای لازم را اخذ نماید

ماده ۴ – موسسات و تشکیلات غیر تجارتی خارجی مشغول فعالیت در ایران که ثبت نشده اند، دو ماه از زمان تصویب این آئین نامه فرصت دارند و ملزم هستند تا تقاضای ثبت را مطابق مقررات مربوطه ارائه دهند.

الحاق یک تبصره به ماده ۴ آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و مؤسسات غیر تجاری

تبصره زیر به شماره ۹۶۲/۳۳ ۸/۱۱/۴۷ به ماده ۴ آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و مؤسسات غیر تجاری اضافه شده که در تاریخ پنجم آذرماه سال ۱۳۳۷ به تصویب رسیده بود.

تبصره : پس از دریافت تقاضای ثبت موسسات و تشکیلات مذکور توسط اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی، موارد را با درج مشخصات به اطلاع وزارت امور خارجه می رساند و زمانی اقدام ثبت آنها را بعمل می آورد که موافقت وزارتخانه مذکور را اخذ نماید.

در خصوص تحویل اظهار نامه و ثبت مجامع و موسسات غیر تجارتی 

ماده ۵ – تدوین اظهار نامه ثبت تشکیلات و موسسات مذکور باید در دو نسخه به زبان فارسی با درج تاریخ و امضا صورت می پذیرد و باید نکات زیر را شامل شود:

الف – نام و محل سکونت و تابعیت و موضوع موسسه و مراکز و شعبه های آن

ب – نام ومحل سکونت و شهرت اشخاص انتخاب شده جهت  اداره کردن موسسات و تشکیلات

ج –درصورت تنظیم اظهارنامه توسط وکیل،  نام و محل سکونت و تابعیت وکیل

د – چنانچه ثبت موسسات و تشکیلات فوق الذکر در ایران انجام نشده باشد، تاریخ ثبت  و محل و شماره ثبت نام کشور ثبت کننده موسسه

ه –ذکر ضمائم اظهار نامه .

ماده ۶ – ضمائم اظهار نامه شامل موارد زیر است:

الف –درصورت ارائه تقاضانامه توسط وکیل، نسخه اصلی یا کپی وکالتنامه

ب –کپی گواهی نامه مورد تایید کشوری که موسسات یا تشکیلات مذکور در آنجا به ثبت رسیده است بهمراه ترجمه آن به فارسی .

ج – درصورت نگارش اصل اساسنامه به زبان غیر فارسی، دو نسخه اساسنامه و دو نسخه ترجمه مصدق آن.

د – در صورت برگذاری مجلس مجمع عمومی،صورت جلسه ای حاوی انتخاب هیئت مدیره و معرفی افراد دارای حق امضا.

ه – چنانچه موضوع مطابق مدلول ردیف الف ماده 2 آئین نامه به ثبت رسیده باشد، یک نسخه اجازه نامه که از شهر بانی اخذ شده است.

ز – فیش واریز حق الثبت .

ماده ۷ – چنانچه نقایص موجود در تقاضانامه طی 15 روز پس از دریافت اظهارنامه مشاهده شود، دفتر اداره ثبت شرکتها ملزم به ارسال اخطاریه رفع نواقص به متقاضی در عرض 15 روز می باشد و درصورتی که متقاضی نسبت به رفع نقایص در طی این مدت اقدامی بعمل نیاورد یا کلا تقاضای ثبت قابل قبول نباشد، مرجع مسئول رد تقاضانامه، رئیس اداره ثبت شرکتها خواهد بود و ادارت ثبت در شهرستانها عهده دار این وظیفه می باشند.

ماده ۸ – درصورت پذیرش تقاضانامه ثبت، مراتب در دفتر مخصوصی ثبت می شود و متقاضی برگه ای مبنی برتایید ثبت دریافت می دارد و خلاصه آن در دو نسخه یکی در روزنامه رسمی و دیگری در روزنامه های کثیر الانتشار جهت آگاهی عموم با هزینه متقاضی چاپ می شود.

ماده ۹ – موسسات و تشکیلات فوق الذکر موظف هستند اداره ثبت شرکت ها را درخصوص تغییرات صورت گرفته در مفاد اساسنامه یا افراد دارای حق امضا یا تغییر محل سکونت قانونی آنها طی 1 ماه مطلع سازند و درغیر این صورت، استناد به تغییرات فوق الذکردر قبال اشخاص ثالث اعتبار نخواهد داشت.

در خصوص ثبت موسسه در کرج می توانید با مطالعه مقاله آن راهنمایی لازم را اخذ نمایید.

در خصوص انحلال تشکیلات و موسسات غیر تجارتی

ماده ۱۰ – مطابق این آئین نامه چنانچه انحلال موسسات و تشکیلات فوق به صورت اختیاری صورت گیرد، مطابق شرایط مندرج در اساسنامه، مدیر موسسه مسئول تصفیه امور شرکت می باشد و چنانچه فرد مسئول تصفیه امور شرکت در اساسنامه قید نشده باشد، مجمع عمومی موظف به انتخاب فرد مسئول تصفیه امور در هنگام اتخاذ تصمیم انحلال می باشد و باید حوزه اختیار این متصدی را مشخخص سازد.

ماده ۱۱ – در صورت انحلال موسسه از طریق حکم صادره دادگاه، و عدم انتصاب متصدی تصفیه امور در اساسنامه، دادگاه موظف به انتخاب متصدی مذکور در کنار صدور حکم انحلال می باشد . مطابق قانون تجارت در چنین شرایطی تصفیه امور مربوطه مطابق قانون تجارت می باشد.

حق الثبت تشکیلات و موسسات غیر تجارتی

ماده ۱۲ لغو شده

ماده ۱۳ و تبصره آن لغو شده

ماده ۱۴ – این آئین نامه زمانی قابل اجرا می باشد که 10 روز از زمان انتشار در روزنامه رسمی کشور سپری شده باشد و آئین نامه شماره ۱۵۴۰۹ مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۱۵ فسخ می شود .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.