ثبت طرح صنعتی
ثبت یک طرح صنعتی به صورتی استاندارد و صحیح می تواند درمیزان آرامش فکری و اطمینان حقوقی فردای ما بسیار تأثیرگذار باشد. بنابراین، اگر چه نحوه ی صحیح ثبت طرح های صنعتی یک فن و تخصص علمی- تجربی است که نیازمند حضور متخصّصین خود است،

طرح صنعتی چیست؟
از نظر قانون ثبت اختراعات‌، طرحهاي صنعتي‌و علائم تجاري((( هرگونه تركيب خطوط يا رنگها و هرگونه شكل سه‌بعدي با خطوط‌، رنگها و يا بدون آن‌، به‌گونه‌اي كه تركيب يا شكل يك فرآورده صنعتي يا محصولي از صنايع دستي را تغيير دهد، طرح صنعتي است‌. در يك طرح صنعتي تنها دسترسي به يك نتيجه فني بدون تغيير ظاهري مشمول حمايت از اين قانون نمي‌باشد. )))
((((ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ یا بدون آن بگونه ای که ترکیب یا شکل یک فراورده را از نظر تزیینی و زیباشناختی تغییر داده و باعث جذب مصرف کننده گردد را طرح صنعتی می گویند . در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نسخه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت قانون نمی باشد ))))
در بازاری که رقابت و نوآوری و کالاهای جدید حرف اول را در کسب سهم بیشتر بازار می زند، حفظ مالکیت ایده های جدید بسیار مهم است.
وقتی ایده ای قابل پیاده سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید.
یکی از خدمات ثبت پایش، فعالیت در زمینه ثبت طرح صنعتی می باشد که در این زمینه مشتریان نام آشنایی دارد. با ثبت طرح صنعتی انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد.
در این نوع ثبت می توانید شکل ظاهری محصول و کالای طراحی شده و جدید خود را تحت انحصار خود قرار دهید که این امر باعث رغبت بیشتر مشتریان، افزایش سهم بازار و موفقیت بیشتر می شود.

مزایای ثبت حقوق مالکیت صنعتی
1-    عامل مهمی برای توسعه پایدار
2-    عامل موثر برای جلب سرمایه گذاری خارجی
3-    زمینه ساز انتقال تکنولوژی
4-    ایجاد انگیزه برای تحقیقات و نوآوری
5-    جلوگیری از افشا و باعث پیشرفتهای تکنولوژی و نوآوری
6-     جلوگیری از فعالیتهای تکراری موازی کاری
7-    پایه گذاری بستر غالب برای یک صنعت پویا و پیشرفته...


ویژگی های طرح صنعتی
در زبان معمول، طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اطلاق می شود اما در متون حقوقی مالکیت فکری طرح صنعتی ویژگی های  مربوط به شکل و ساختار، و یا نقش و تزئینات به کار رفته در یک محصول  حاصل از یک فرآیند صنعتی است که در کالای تمام شده  ایجاد وجاهت  و جذابیت کند. بنابراین به عنوان یک قاعده کلی ، طرح صنعتی متشکل ازموارد زیر می باشد  :
•    خصوصیات  سه بعدی مانند شکل یک کالا
•    خصوصیات دو بعدی مانند تزئینات ، خطوط یا رنگهای به کار رفته در یک کالا
•    آمیزه ای از دو حالت فوق
همان طور که گفته شد ثبت طرح صنعتی می تواند دامنه  گسترده ای داشته باشد . دامنه ای که شامل ابزار فنی و تجهیزات پزشکی تا ساعتها، جواهرات، کالاهای لوکس و تجملی، ابزار خانگی، وسایل الکتریکی، ماشینهای سواری و از طرحهای نساجی گرفته تا کالاهای تفریحی می باشد.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی

1-    تکمیل اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی؛
2-    مدارك مثبت هويت متقاضي؛
الف) اشخاص حقیقی: کپی برابر اصل شده شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل
ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
3-    مدارك نماينده قانونی: درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4-    مدارک مثبت هویت طراح: ارائه کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی طراح
5-    اگر طرح صنعتي دو بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده؛
6-     اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامي جوانب طرح موردتقاضا؛
7-      در طرح صنعتي سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتي از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.
8-    درصورتیکه متقاضی بخواهد طرح مورد درخواست وی منتشر نگردد، همراه مدارک درخواست كتبي مبنی بر تأخير انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي با تعيين مدت تأخیر (حداکثر یک سال).
9-    چنانچه طراح مالک نباشد و همچنین نخواهد نام وی در مدارک و آگهی طرح صنعتی قید شود باید درخواست كتبي مبني بر عدم ذكر نام خود را ضمیمه نماید.
10-    رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی

مراتب  ثبت طرح صنعتی
ثبت طرح صنعتی زمانی امکانپذیر است که  آن طرح مبتکرانه  و یا اصیل باشد ، طرح صنعتی زمانی تازه و جدید محسوب می شود  که  مشخصا " از طریق انتشار و یا از طریق استفاده  از آن به هر نحو قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت ، در هیچ نقطه ای برای عموم افشاء نشده باشد . بنابراین :
طرح صنعتی جدید:  به طرحی گفته می شود که قبل از تسلیم اظهارنامه و یا قبل از تاریخ ادعای حق تقدم ، مشابه  آن به عموم عرضه یا افشا نشده باشد.
طرح صنعتی اصیل: طرحی است که مستقلا" توسط طراح ایجاد شده و نسخه برداری یا  تقلیدی  از طرح های موجود نباشد. به نحوی که از دید یک کاربر ، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاً در بازار برای عموم در دسترس بوده است.
 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
کمترین زمان برای ثبت شرکت در کرج

سرعت و دقت بالا

ثبت پایش

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

پاسخگویی 24 ساعته برای ثبت برند در کرج

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.